Architektura w stylu secesyjnym
Secesja, to epoka jaka pojawiła się w Polsce wcześniej niż w zdecydowanej większości państw europejskich. Budynki powstające w tym okresie czasu przestały w końcu nawiązywać do architektury antyku i innych epok. Postawiono na zastosowanie niespotykanych dotąd rozwiązań w sztuce. Powstał zupełnie innowacyjny styl nie noszący żadnych znamion przeszłości, co jest fascynujące. Ponieważ przeważnie starano się opierać na wcześniejszym dorobku artystycznym. Nowość w architekturze miała swoją kolebkę we Francji, gdzie określano secesje mianem francuskiego zwrotu art noveau. Wpływ na jego ukształtowanie miał przede wszystkim kontakt europejskich artystów z wyjątkowymi grafikami Japończyków oraz z ich piękną kaligrafią. Jakimi cechami się charakteryzowała architektura secesyjna? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w artykule poniżej.
Charakter secesyjnych budowli
Pierwszym elementem na jaki zwraca się uwagę w przypadku architektury z okresu secesji są ornamenty. Były one bardzo często stosowane i przede wszystkim bardzo estetyczne. Nawiązywały głównie do wszelakiej roślinności, ale zdarzało się także umieszczanie wizerunków postaci w tym kobiet. Konstrukcje budynków opierano na pomysłach znanych z XIX wieku, ale starano się podkreślać indywidualny styl. Opierano się na wykorzystaniu miękkich linii. Dbano o staranne wykonanie tektoniki budowli. Liczył się każdy szczegół całości. Dlatego drobne ornamenty spotkamy nie tylko na zewnętrznych ścianach, lecz również na klamkach i balustradach zamontowanych przy schodach.
Bogactwo wzornictwa, stylistyka relifów i draperii miała oczarowywać swoją wyjątkowością gości domów i publicznych pomieszczeń. Gdzie w Polsce można spotkać zabudowę secesyjną? Polecamy kilka obiektów. Odwiedzając Kraków warto zajrzeć do Starego Teatru i Bazyliki Świętego Franciszka z Asyżu oraz Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Będąc w stolicy i zwiedzając Łazienki warto przejść się w stronę alejek prowadzących do secesyjnego pomnika Fryderyka Chopina oraz dotrzeć do Gmachu Domu Bankowego Wilhelma Landaua. Natomiast w Łodzi secesyjne budynki to między innymi Mauzoleum Izraela Poznańskiego, Kamienica Zygmunta Dejczmana i Willa Leona Rappaporta.
Jakie nazwiska warto kojarzyć z secesyjną architekturą?
Nikt nie karze nikomu recytować minimum stu nazwisk uznanych architektów secesyjnych, ale interesując się tą tematyką warto parę osób kojarzyć z opisanym stylem. Być może przypadną Tobie do gustu działa, które wykonali: Antoni Gaudi, Franciszek Chełmiński, Michaił Eisenstein, Max Fabiani i Otto Wagner. To postacie warte zainteresowania z ciekawymi budowlami w swoim architektonicznym portfolio.